Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu ujawnił informację na temat prawdopodobnego znieważenia miejsca spoczynku bohaterów Bitwy pod Brodnicą.
Tło sprawy
Bitwy pod Brodnicą jest uważana za najważniejszą bitwę stoczoną na Pomorzu w wojnie polsko-bolszewickiej. Dokładnie 18 sierpnia 1920 r. oddziały polskie pod dowództwem pułkownika Witolda Aleksandrowicza pokonały przeważające liczebnie wojska bolszewickie, które zajęły miasto trzy dni wcześniej.
W bitwie bohaterską śmierć poniosło 35 Polaków, którzy pochowani zostali z honorami na cmentarzu wojskowym. Tablica umieszczona na ścianie pomnika-kaplicy jest wyrazem hołdu i podziękowania tym, którzy ocalili miasto i przyczynili się do zwycięstwa na całym froncie wojny polsko-bolszewickiej. Niestety młodzi ludzie znieważyli miejsce ich pochówku. Nie wiemy czy było to działanie zamierzone, czy wygłupy, ale takie zachowanie jest niedopuszczalne.
Obrońcy naszych terenów, nasi przodkowie, nie dopuścili do tego, żeby Rosjanie przeszli Wisłę, zajęli dwa bardzo ważne punkty kolejowe – Kowalewo i Jabłonowo – bo to dałoby im możliwość transportu wojsk na północ – w kierunku Gdańska. To była bardzo istotna bitwa, która uratowała tę część Europy przed „Krwawą Gwiazdą” – mówił Marian Marciniak, dyrektor Muzeum w Brodnicy.
Znieważenie pomnika i miejsca pochówku
Na wyżej przedstawionych zdjęciach możemy zauważyć młodych ludzi skaczących po grobach ofiar bitwy pod Brodnicą, najpewniej są to osoby niepełnoletnie.
Sprawa została skierowana do prokuratury. Wstępnie należy wskazać, że zachowanie przedstawione na zdjęciu może wypełniać znamiona dwóch przestępstw kodeksowych.
Pierwsze z nich to znieważenie pomnika, które wynika wprost z art. 261 KK tj. „Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.”
Z kolei w drugim przypadku mamy do czynienia z tzw. zbezczeszczeniem zwłok, a konkretnie znieważeniem miejsca spoczynku zmarłego. Przestępstwo zostało stypizowane w art. 260 § 1, który stanowi: „Kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”
0 Koment.