W ostatnim okresie całe społeczeństwo solidaryzuje się z polskimi służbami, które chronią naszej wschodniej granicy. Nie można jednak zapomnieć o jednostkowych naruszeniach, do których dopuszczają się funkcjonariusze.
W toku postępowania nadzorowanego przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie zarzuty usłyszał funkcjonariusz Placówki Straży Granicznej z Zakopanem, który ujawnił informację dotyczące śledztwa narkotykowego. Na wniosek prokuratora podejrzany został tymczasowo aresztowany. Śledztwo jest prowadzone wspólnie z Biurem Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej Wydziałem Zamiejscowym Nowym Sączu.
Ujawnienie informacji ze śledztwa
W toku postępowania prokurator ustalił, że funkcjonariusz PSG w Zakopanem ujawnił osobom nieuprawnionym informacje, jakie pozyskał w związku z pełnioną służbą i wykonywanymi czynnościami służbowymi. Informacje te związane były z planowanymi przez funkcjonariuszy Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji czynnościami zatrzymania osób podejrzewanych o posiadanie znacznej ilości środków odurzających i psychotropowych oraz informacji o planowanych czynnościach operacyjnych, prowadzonych przez funkcjonariuszy CBŚP na terenie Zakopanego. Ich ujawnienie mogło narazić na szkodę prawnie chroniony interes jakim jest prawidłowy przebieg postępowania karnego.
Usłyszał zarzuty
Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił funkcjonariuszowi PSG w Zakopanem zarzut ujawniania osobom nieuprawnionym tajemnicy służbowej w postaci informacji o ustaleniach śledztwa CBŚP i planowanych na ich podstawie dalszych czynnościach procesowych w tym przeszukań i zatrzymań osób podejrzewanych o posiadanie znacznej ilości narkotyków. Uzyskanie tych informacji przez osoby podejrzewane umożliwiło im zbycie, ukrycie oraz zatarcie i zniszczenie śladów przestępstwa, co utrudniło czynności zmierzające do pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej, a tym samym naraziło na szkodę prawnie chroniony interes jakim jest prawidłowy przebieg postępowania karnego. Czyny zarzucone podejrzanemu kwalifikowalne z art. 231 § 2 kk w zb. z art. 266 § 2 kk w zb z art. 239 § 1 kk zagrożone są karą 10 lat pozbawienia wolności.
Tymczasowe aresztowanie
Na wniosek prokuratora Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie Sąd Rejonowy Lubin – Zachód w Lublinie zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.
Postępowanie ma charakter wielowątkowy i wieloosobowy. Obecnie trwają intensywne czynności procesowe mające na celu ustalenia wszystkich uczestników opisanego powyżej procederu.
Źródło: Prokuratura Krajowa
0 Koment.