Fundacja Warszawskie Seminarium Aksjologii Administracji zaprasza na bezpłatny webinar pt. “Prawo międzynarodowe wobec konfliktu zbrojnego na Ukrainie”, który odbędzie się 24 marca o godzinie 19:00 na platformie ClickMeeting.
Wydarzenie będzie współorganizowane przez Koło Naukowe Prawa Karnego Procesowego WPiA UKSW.
Webinar rozpocznie się o godzinie 19:00. Pierwsza godzina będzie należała do naszego prelegenta, który omówi przedmiotowe zagadnienie. Następne 30 minut przeznaczone będzie na pytanie, które będzie można zadać poprzez czat.
Ponad 1,5 miliona uchodźców z Ukrainy przedostało się do sąsiednich krajów w ciągu 10 dni – poinformował w niedzielę komisarz ONZ ds. uchodźców Filippo Grandi.
Ukraina oskarża też Rosję o stosowanie broni zakazanej międzynarodowymi konwencjami, w tym bomb termobarycznych, amunicji kasetowej czy min motylkowych. To uzbrojenie, które jest szczególnie niebezpieczne dla cywilów.
„Jesteśmy atakowani bronią, której nie wolno używać. Chodzi o to, aby złamać naszego ducha, przerazić nas. Ale my się nie poddamy. Nie da nas się złamać. Apelujemy jednak, aby świat nie pozwolił na zabijanie na Ukrainie cywilów” – mówiła ukraińska ambasador w USA Oksana Markarowa.
Z kolei ukraiński ambasador przy ONZ Serhij Kysłycia porównywał ostrzał ukraińskich miast do tego, co działo się na Ukrainie podczas II wojny światowej. „Charków był bombardowany tylko raz. Stało się tak w 1941 r., gdy zaatakowała nas III Rzesza. Teraz historia się powtarza” – powiedział.
Od początku wojny ukraiński Prokuratura Generalna zbiera dowody na popełnianie przez wojska rosyjskie zbrodni wojennych. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński wprost oskarżył już Rosję o dokonywanie ludobójstwa. Poinformował też, że Kijów złożył wniosek o międzynarodowe śledztwo w tej sprawie do MTK.
„Zwracamy się do Trybunału o pilne nakazanie Rosji zakończenia działań wojskowych i spodziewamy się, że przesłuchania rozpoczną się już w następnym tygodniu. Żądamy postawienia przed sądem także rosyjskich przywódców” – oświadczył Zełenski.
MTK sam jednak podjął działania. O tym, że Trybunał przygląda się bacznie rosyjskim działaniom na Ukrainie główny haski prokurator Brytyjczyk Karim Khan poinformował już dwa dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji.
Dziś Khan przekazał, że grupa rozpoznawcza MTK ruszyła już na Ukrainę. „Wczoraj zebrałem zespół, a dzisiaj udają się do regionu. Będą zbierali dowody, aby ustalić czy dochodzi do zbrodni wojennych na Ukrainie” – napisał.
Formalnie śledztwo trwa już od wczoraj, a wniosek o nie oprócz samej Ukrainy złożyło jeszcze 38 innych państw. Śledztwo obejmie |zarzuty o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości lub ludobójstwo dokonane w którymkolwiek regionie Ukrainy”.
Z kolei ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś poinformował, że ukraińskich prokuratorów w ich śledztwie wesprą prokuratorzy polscy. „Jest współpraca polskiej prokuratury i ukraińskiej prokuratury w dokumentowaniu i przygotowywaniu materiału dowodowego przeciwko rosyjskim zbrodniarzom wojennym i zbrodniarzom innych narodowości, bo przypuszczalnie możemy mieć tam do czynienia ze zbrodniarzami kilku jeszcze narodowości poza rosyjską. Trybunał Haski to jest miejsce, gdzie ci zbrodniarze powinni zostać dowiezieni i osądzeni” – powiedział.
O postawienie przez MTK Władimira Putina i innych rosyjskich przywódców zaapelowali też we wspólnej deklaracji wszyscy polscy europosłowie. Apel o postawienie Putina, a także Aleksandra Łukaszenki przed międzynarodowym trybunałem znalazł się też w rezolucji Parlamentu Europejskiego.
Jak wygląda sytuacja konfliktu na Ukrainie z perspektywy prawnomiędzynarodowej?
Prelegentem będzie dr Jakub Czepek
Adiunkt w Katedrze Ochrony Praw Człowieka i Prawa Międzynarodowego Humanitarnego Wydziału Prawa I Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; specjalizuje się w specjalizuje się w prawie międzynarodowym oraz prawie międzynarodowym praw człowieka. Głównym obszarem jego zainteresowań jest funkcjonowanie i orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka; autor licznych publikacji dotyczących zobowiązań pozytywnych państwa, wymuszonych zaginięć, procedury pilotażowej oraz szeroko pojętych praw człowieka, łącznie z praktyką polską w tym zakresie. Członek Podkomitetu ONZ ds. Zapobiegania Torturom oraz Innemu Okrutnemu, Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (SPT).
Webinar będzie przeprowadzony za pomocą platformy Clickmeeting.
Link do wydarzenia na Facebook – https://www.facebook.com/events/799407311450392
Link do formularza rejestracyjnego – https://docs.google.com/forms/d/1BzQKVsfLalEnEcNZ6pVapXANP2M4Usfd6ZJGa4-6N_A/viewform?edit_requested=true&fbclid=IwAR3usgy9boY0RIIcL3Nso5a6pd009csV6axtJMfdubzWlroXBZL6f3JUUQc
Bezpośredni link do webinaru – https://fundacjawsaa.clickmeeting.com/prawo-miedzynarodowe-wobec-konfliktu-zbrojnego-na-ukrainie?ga=2.132362506.581744333.1646947257-1426550473.1634143826&fbclid=IwAR2-F9IqEaaT0Gy2LWpz8DLdYGIp2ZkcoZH_rbzBzQvl78NyyjNyLES_s8
0 Koment.