W dniach 18-19 grudnia Warszawskie Seminarium Aksjologii Administracji zorganizuje pierwszy w Polsce „Kongres dla dobrej administracji”. Wydarzenie odbędzie się w formie zdalnej, zgodnie z reżimem sanitarnym. Tematem przewodnim kongresu będą zagadnienia związane z administracją publiczną oraz działalnością strażniczą.
Celem konferencji jest debata nad kształtem nowoczesnej i sprawnej administracji publicznej. Zaproszeni goście dyskutując w panelach tematycznych, poruszać będą zagadnienia takie jak sprawnie działająca administracja oraz aktywizacja społeczna obywateli. Zależy nam na promocji dobrych praktyk w polityce samorządowej oraz na szczeblu centralnym – innowacyjności, odpowiedzialności, transparentności i budowaniu zaufania społecznego do administracji. Wydarzenie ma zaznajomić odbiorców ze społeczną kontrolą administracji.
Pandemia COVID-19 wymusiła na administracji publicznej konieczność dostosowania się do warunków nowej rzeczywistości, opartej w dużej mierze na działalności online. Obecna sytuacja to jednak przede wszystkim szansa na wprowadzenie narzędzi komunikacji, które pozwolą skutecznie dotrzeć do obywateli, dotychczas niezaznajomionych lub niezainteresowanych działalnością organów władzy publicznej.
W dniach 18-19 grudnia 2020 r. odbędzie się dwudniowy kongres poświęcony zagadnieniom związanym z dobrą administracją rozumianą jako rzetelną, sprawną i efektywną formą sprawowania władzy wykonawczej. Pierwszego dnia kongresu głos zostanie przekazany przedstawicielom młodego pokolenia. Zaproszeni zostaną przedstawiciele młodzieżowych organów doradczych na poziomie centralnym, młodzieżowych rad gmin i miast oraz organizacji zrzeszających osoby najbardziej zaangażowane w sprawy rozwoju swoich społeczności lokalnych. W dwóch panelach dyskusyjnych poruszą oni istotne z punktu widzenia państwa tematy – takie jak rola administracji w kreowaniu wzorców partycypacji społecznej czy potencjalne kierunki rozwoju polityki młodzieżowej w Polsce.
Drugi dzień kongresu dedykowany będzie dyskusjom eksperckim z udziałem specjalistów z zakresu prawa administracyjnego i karnego oraz praktyków. W każdym z trzech przygotowanych paneli omówione zostaną odrębne obszary tematyczne z aksjologii dobrej administracji i etyki urzędniczej, kontroli społecznej oraz przeciwdziałania przestępstwom urzędniczym. Konferencja obierze formę interakcji z prelegentami poprzez chat, gdzie na koniec każdego panelu ekspertom zostaną zadane pytania przygotowane przez publiczność oglądającą transmisję wydarzenia w czasie rzeczywistym. Kongres będzie również świetną okazją do analizy pojęcia dobrej administracji, działalności strażniczej i kontroli społecznej – jakże ważnych w demokratycznym państwie prawa.
Wydarzenie będzie streamowane na żywo za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz ogólnodostępnej platformy streamingowej. Facylitatorzy podsumują prowadzone w panelach dyskusje w formie infografik, które następnie będą publikowane. Obecnie na listów znajdują się: prof. UKSW Zbigniew Cieślak, dr Wojciech Federczyk, dr Grzegorz Skrobotowicz, mec. Roland Szymczykiewicz.
Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu, które będzie transmitowane na Facebooku „Administracja pod Kontrolą”. Rejestracji można dokonać pod tym linkiem.
0 Koment.