Przedsiębiorca ubiegający się o przyznanie wsparcia finansowego w ramach programu „Tarcza Finansowa” złożył skargę na działanie Polskiego Funduszu Rozwoju. WSA odmówił jej rozpoznania, twierdząc, że sprawa ma charakter cywilnoprawny.
Wspomniany wyżej przedsiębiorca starał się o uzyskanie wsparcia finansowego w ramach programu „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”. Wnioski składał wielokrotnie – za każdym razem otrzymywał odmowę udzielenia subwencji. Na składane odwołania od decyzji PFR otrzymał odpowiedź, w której Fundusz wyjaśnia, że odmawia przyznania wsparcia finansowego na podstawie przyjętego regulaminu.
Wnioskodawca postanowił złożyć do WSA skargę na odpowiedź PFR. Sąd uznał, że sprawa nie podlega rozpatrzeniu przez sąd administracyjny.
Problemowi przyjrzał się Rzecznik Praw Obywatelskich. Poskutkowało to złożeniem skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. RPO twierdzi, że WSA niesłusznie odmówił rozpatrzenia skargi. – PFR wykonuje zadania z zakresu administracji publicznej, które powierzyła mu Rada Ministrów – organ administracji publicznej. Zaskarżone pismo ma więc charakter publicznoprawny.
RPO wnosi o uchylenie postanowienia WSA i przyjęcie sprawy do rozpoznania.
0 Koment.