Na początku października weszła w życie ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej. Rozwiązania zawarte w owej ustawie mają zapewnić obywatelom dostęp do informacji o stanie ich oszczędności emerytalnych i wysokości przyszłych świadczeń.
We wspomnianej powyżej ustawie Centralna Informacja Emerytalna została zdefiniowana jako zespół rozwiązań organizacyjno-technicznych umożliwiających zainteresowanemu dostęp do informacji emerytalnej i korzystanie z usług elektronicznych na zasadach określonych w ustawie.
W CIE zawarte będą informacje oparte na trzech filarach:
- filar publiczny – na który składają się przede wszystkim system powszechny prowadzony przez ZUS oraz KRUS;
- prywatny filar pracowniczy, współtworzony lub tworzony przez pracodawców – na który składają się konta w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) oraz w Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE);
- prywatny filar indywidualny – na który składają się Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE).
Jedną z usług w ramach CIE będzie zapewnienie dostępu do informacji emerytalnej, w tym do informacji o posiadanych produktach emerytalnych, aktualnym stanie zgromadzonych środków emerytalnych oraz ich szacowanym wpływie na wysokość przyszłych świadczeń emerytalnych.
Źródło: Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o Centralnej Informacji Emerytalnej
0 Koment.