Trzech funkcjonariuszy Policji zostało zatrzymanych w śledztwie toczącym się w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się przemytem i wprowadzaniem do obrotu substancji psychotropowych.
Na polecenie prokuratora Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu 23 listopada bieżącego roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Biura Spraw Wewnętrznych Policji zatrzymali 14 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się przemytem i wprowadzaniem do obrotu substancji psychotropowych.
Podczas przeszukań miejsc zamieszkania podejrzanych osób, funkcjonariusze Policji ujawnili i zabezpieczyli substancje psychotropową potocznie zwaną „3CMC” w ilości około 1 kg.
Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił zatrzymanym zarzuty obrotu znacznymi ilościami narkotyków (kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii). 6 osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (kwalifikowane z art. 258 § 1 Kodeksu karnego).
Podczas śledztwa ustalono, że grupa zajmowała się przemytem z Holandii do Polski substancji psychotropowej 3CMC, a następnie jej rozprowadzaniem przede wszystkim na terenie wielkopolski. Podejrzanym grozi nawet 12 lat pozbawienia wolności.
Pośród osób zatrzymanych jest 3 policjantów. Dwóch z trzech zatrzymanych policjantów usłyszało zarzuty udzielania innym osobom substancji psychotropowej 3CMC (kwalifikowane z art. 59 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii). Za przestępstwa narkotykowe grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Trzeciemu przedstawiono zarzuty dotyczące przekroczenia uprawnień poprzez dokonywanie nieuprawnionych sprawdzeń w informatycznych systemach policyjnych, a następnie przekazywanie uzyskanych informacji służbowych osobie nieuprawnionej (kwalifikowane z art. 231 § 1 Kodeksu karnego w zw. z art. 266 § 2 Kodeksu karnego).
Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto zastosowano wobec pięciu podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W przypadku dwóch osób zastrzeżono możliwość jego zmiany po wpłaceniu poręczenia majątkowego w wysokości 50 000 zł (za osobę). Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju, a także poręczeń majątkowych.
Wobec wszystkich podejrzanych, którzy są funkcjonariuszami Policji, prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych, a w przypadku 2 policjantów – zakaz opuszczania kraju i dozór policji.
Co więcej, już w marcu 2021 roku na przejściu granicznym w województwie lubuskim, policjanci CBŚP zatrzymali 2 osoby przewożące z Królestwa Niderlandów do Polski około 11 kg 3CMC. Narkotyk był ukryty w drzwiach kierowcy i pasażera pojazdu, którym podróżowały zatrzymane osoby. Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił zatrzymanym wówczas zarzuty przemytu znaczących ilości narkotyków (kwalifikowane z art. 55 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii). Na wniosek prokuratora zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który do chwili obecnej jest stosowany.
Sprawa ta ma charakter rozwojowy. Prokuratorzy nie wykluczają następnych zatrzymań.
Źródło – Prokuratura Krajowa: https://www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa/14-zatrzymanych-w-tym-3-policjantow-w-sledztwie-wielkopolskiego-pionu-pz-dotyczacym-przemytu-i-handlu-narkotykami
0 Koment.