Szkoła ma obowiązek utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Korzystać z niego mogą nie tylko nauczyciele i ich rodziny.
Podstawa prawna
Podstawą prawną tworzenia w szkole zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są art. 53 Karty Nauczyciela oraz ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Utworzenie tego typu funduszu nie jest kwestią fakultatywną – art. 53 Karty Nauczyciela jasno wskazuje, że jest to obowiązek szkoły.
Na jaki cel przeznaczane są środki z funduszu socjalnego?
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych przeznaczony jest na finansowanie usług świadczonych przez pracodawców na rzecz:
- różnych form wypoczynku,
- działalności kulturalno-oświatowej,
- działalności sportowo-rekreacyjnej,
- opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego,
- pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej,
- zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.
Kto może skorzystać ze świadczeń?
Według art. 53 Karty Nauczyciela i art. 2 pkt 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych o tego rodzaju świadczenia mogą ubiegać się:
- pracownicy szkoły – nauczyciele oraz pracownicy szkoły niebędący nauczycielami;
- członkowie rodzin pracowników, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu;
- emeryci i renciści – byli pracownicy;
- członkowie rodzin emerytów i rencistów – byłych pracowników, którym pracodawca przyznał, w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu;
- nauczyciele pobierający nauczycielskie świadczenie kompensacyjne;
- inne osoby, którym prawo korzystania ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zostało przyznane w regulaminie.
Szczegółowe zasady funkcjonowania funduszu socjalnego określane są w regulaminie, który ustalany jest przez pracodawcę wraz z zakładową organizacją związkową lub przedstawicielem pracowników.
Źródła: Karta Nauczyciela, ustawa o zakładowym funduszy świadczeń socjalnych, Prawo.pl
0 Koment.