Prezydent Andrzej Duda postanowił, że złoży podpis na ustawie powołującej Państwową Komisję ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Najpierw jednak projekt oceni Trybunał Konstytucyjny.
Projekt ustawy
Projekt ustawy został przygotowany przez posłów PiS, a jego pierwsze czytanie odbyło się 13 grudnia ubiegłego roku. 14kwietnia 2023 r. Sejm niewielką przewagą głosów uchwalił ustawę – 233 posłów głosowało „za”, 208 „przeciw”, 9 „wstrzymało się”, 10 nie głosowało. W pierwszej połowie maja br. Senat odrzucił ustawę, co nie przyniosło jednak większych skutków, ponieważ Sejm odrzucił weto wyższej izby Parlamentu.
Projekt ustawy spotkał się z obszerną krytyką. Mówi się, że instytucja, która zostanie powołana na mocy zatwierdzonego dokumentu, będzie jednocześnie pełnić rolę służb specjalnych, prokuratury i sądu, a od jej decyzji, które będą mogły skutkować eliminowaniem objętych nimi osób z życia politycznego, nie będzie sądowej drogi odwoławczej.
Prezydent Andrzej Duda przytoczony argument komentuje następująco:
– Ustawa nie przewiduje, aby werdykt komisji eliminował z życia publicznego czy politycznego. Jest możliwość skorzystania z drogi sądowej. W istocie zatem, aby można było rozstrzygnąć ostatecznie o kwestii odpowiedzialności, tutaj będzie w tej sprawie wypowiadał się sąd i – w moim przekonaniu – jest to bardzo silna gwarancja konstytucyjna, co do możliwości odwołania się do dwuinstancyjnego sądowego postępowania.
Zaznacza jednocześnie, że oprócz podpisania ustawy skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym, aby odniósł się do kwestii, które budzą wątpliwości.
Czym zajmie się komisja?
Komisja ma się składać z 9 członków powoływanych i odwoływanych przez Sejm, a na jej czele ma stanąć przewodniczący wybierany spośród członków komisji. Kluby poselskie miałyby przedstawić kandydatów do komisji w ciągu dwóch tygodni od wejścia przepisów w życie.
Organ ten ma prowadzić postępowania mające na celu wyjaśnianie przypadków „funkcjonariuszy publicznych lub członków kadry kierowniczej wyższego szczebla, którzy w latach 2007–2022 pod wpływem rosyjskim, działali na szkodę interesów RP”.
Komisja ma analizować m.in.
- czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji;
- składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki;
- zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.
Źródło: Prawo.pl
0 Koment.