Jednostki sektora finansów publicznych w Polsce zobligowane będą do prowadzenia jawnego rejestru umów. Rejestr ten zbyt mocno ingeruje w sferę prywatności. Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w ustawie.
Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał skargi dotyczące rejestru umów. Po zapoznaniu się ze sprawą wystosował odpowiednie pisma do Premiera i Ministra Finansów. Zaznaczył w nich, że choć nowe przepisy dotyczące rejestru umów stanowią realizację prawa dostępu do informacji publicznej, prawo to powinno być realizowane z jednoczesnym poszanowaniem prawa do prywatności poszczególnych osób fizycznych. W tym przypadku prawo to może zostać naruszone, ponieważ w rejestrze ma pojawić się wiele informacji dotyczących pracowników, m.in. ich umowy, imiona, nazwiska i wartość wynagrodzenia.
Na obawy RPO Minister Finansów Magdalena Rzeczkowska odpowiedziała w piśmie z 9 sierpnia 2022 r. Napisała m.in., że: „Wprowadzone przepisy są mało precyzyjne, dlatego wymagają pogłębionej analizy, aby przygotować system teleinformatyczny spełniający oczekiwania wynikające z celu jego tworzenia, przy jednoczesnym zapewnieniu funkcjonalności, które pozwolą kierownikom jednostek sektora finansów publicznych uwzględniać przepisy prawa, które odnoszą się do zakresu informacji, jakie w rejestrze umów mają być zamieszczane.”
Minister Finansów zaznacza, że planowane jest zapewnienie kierownikom jednostek sektora finansów publicznych możliwości niezamieszczania niektórych danych, które mogłyby naruszać prawo do prywatności. Będą mogli stosować w tym celu ograniczenie jawności wynikające z art. 5 ust. 1, 2 i 2a ustawy z dnia … o dostępie do informacji publicznej (podstawa prawna – art. 34a ust. 8 ustawy z dnia … o finansach publicznych).
Ustawa o rejestrze umów ma wejść w życie 1 stycznia 2024 r. Przesunięcie to umożliwi jej dopracowanie.
Źródło: https://www.prawo.pl/samorzad/rejestr-umow-wg-mf-moze-naruszac-prywatnosc,516760.html
0 Koment.