Do Rzecznika Praw Obywatelskich zaczęły wpływać skargi dotyczące niewłaściwego sposobu doręczania przesyłek sądowych przez Pocztę Polską S.A. Sprawa dotyczy w szczególności doręczania pism do osób, które nie zamieszkują podanego adresu. RPO prosi Ministra Sprawiedliwości o zajęcie stanowiska wobec problemu.
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich następująco opisuje problem: „Obywatele informują, że spotykają się z doręczeniami pism z sądu adresowanych do osób, które nie mieszkają i nigdy nie mieszkały pod ich adresem. Mimo przekazania takiej informacji listonoszowi, doręczyciele zamiast zrobić stosowną adnotację na przesyłce, pozostawiają awizo w skrzynce pocztowej.”.
Sytuacja, której dotyczą skargi, jest problematyczna dla wielu osób. Po pierwsze, utrudniony jest kontakt sądu z osobą, której list dotyczy, po drugie – adresat wiadomości może nie otrzymać przesyłki. Sytuacja może być również problematyczna dla osób, pod których adres próbowano doręczyć przesyłkę.
RPO próbował zaczerpnąć informacji w sprawie u prezesa Poczty Polskiej. Został poinformowany, że Spółka realizuje usługi zgodnie przepisami prawa oraz z wolą kontrahentów. Pracownicy poczty nie mają też narzędzi do weryfikacji informacji podawanych przez osoby trzecie.
Według prawa – w sytuacji, w której adresat wyprowadził się bądź nie przebywa pod wskazanym adresem, listonosz powinien zanotować tę informację w specjalnym formularzu pokwitowania odbioru. Nie powinno się więc mówić o całkowitym braku narzędzi do radzenia sobie z takimi sytuacjami.
Rzecznik Praw Obywatelskich nie pozostaje bierny. Skierował do Ministra Sprawiedliwości pismo, w którym prosi o ustosunkowanie się do zaistniałej sytuacji.
Treść pisma: Pismo RPO do MS
Źródło: https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-ms-pismo-sadowe-doreczenia-awizo-poczta
0 Koment.