22 listopada br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą wydłużenia kadencji samorządów do końca kwietnia 2024 r. Jaki cel przyświeca ustawie i jakie zmiany zostały w niej przewidziane?
Przyczyna i cel powstania ustawy
Główną przyczyną obmyślenia i uchwalenia tytułowej ustawy jest skumulowanie dat wyborów samorządowych oraz parlamentarnych jesienią 2023 r. Jest to spowodowane uchwaloną kilka lat wcześniej ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Na jej mocy wydłużona została kadencja organów jednostek samorządu terytorialnego z czterech do pięciu lat.
Głównym celem ustawy z dnia 29 września 2022 r. o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego jest zmiana terminu wyborów samorządowych poprzez wydłużenie kadencji samorządowej do końca kwietnia 2024 r.
Przełożenie daty wyborów ma jednak charakter epizodyczny – jest jednorazowym odstępstwem od ustalonych wcześniej norm.
Inne postanowienia zawarte w ustawie
Na mocy omawianej ustawy zmianie ulegnie również data ustalenia liczby mieszkańców danych obszarów, która służy jako wskaźnik w procesie uzgadniania liczby radnych wybieranych do danej rady. Termin ten zostaje przeniesiony z ostatniego dnia roku na ostatni dzień kwartału poprzedzającego termin ogłoszenia zarządzenia wojewody.
Ustawa zmienia także datę ogłoszenia przez wojewodę ustalonej liczny radnych.
Źródło: https://www.prawo.pl/samorzad/wybory-samorzadowe-przelozone-na-kwiecien-2024,518444.html
0 Koment.