Na skutek badania przeprowadzonego wśród osób starszych rząd dowiedział się, że ponad połowa z nich nie wiedziała o możliwości otrzymania różnorakiego wsparcia w czasie pandemii. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na konieczność wyrównania możliwości społeczeństwa w kwestii dotarcia do informacji, które mogą okazać się kluczowe.
Nie od dzisiaj wiadomo, że wiele osób starszych ma problemy z przyzwyczajeniem się do nowości technologicznych, takich jak komputery czy smartfony. Część seniorów stwierdza, że nie potrzebuje nowych gadżetów, inni nie potrafią się nimi obsługiwać.
Wiąże się z tym duży problem – pewien rodzaj utrudnienia w dostępie do informacji. W dzisiejszych czasach większość z nich zamieszcza jest na stronach internetowych lub w aplikacjach. Nie każda osoba starsza ma przy sobie kogoś, kto mógłby jej pomóc, czy też przekazać informacje.
Z przeprowadzonych badań wynika, że prawie połowa osób starszych nie słyszała o rządowych lub samorządowych programach, które miały na celu wsparcie seniorów w czasie pandemii.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, który obchodzony jest 1 października, Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował pismo do ministra rodziny i polityki socjalnej Marleny Maląg. Przesłał wraz z nim publikację „Wsparcie osób starszych w czasie pandemii. Raport z badania na temat sytuacji osób w wieku 60+ w czasie pandemii COVID-19 w Polsce”.
W piśmie RPO zwraca uwagę m.in. na konieczność wyrównania szans społeczeństwa w dostępie do informacji i walki z wykluczeniem. Prosi również panią minister o podjęcie działań informacyjnych wśród osób starszych.
Dla zainteresowanych: Treść pisma RPO do ministra rodziny i polityki socjalnej.
Źródło: https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-mrips-osoby-starsze-dostep-do-informacji
0 Koment.