6 października 2022 r. Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej podjął uchwałę, która stanowi o konieczności podpisania orzeczenia zarówno pod sentencją, jak i pod uzasadnieniem. Gdy jeden z podpisów zostanie pominięty, orzeczenie jest nieważne.
Art. 357 pkt 5 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że „Wydając postanowienie, nawet niepodlegające zaskarżeniu, sąd może przy nim zwięźle wskazać zasadnicze powody rozstrzygnięcia, jeżeli mając na względzie okoliczności sprawy uzna, że pozwoli to na usprawnienie postępowania.”
Gdy w postanowieniu po sentencji spisane jest uzasadnienie (w formie jednego dokumentu), podpisane powinny być osobno oba te elementy. W przypadku, gdy jeden z nich został pominięty, postanowienie jest nieważne.
Takie stanowisko znajdziemy w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 6 października br. Na jej mocy postanowienie wydane na posiedzeniu niejawnym jest orzeczeniem nieistniejącym w sytuacji, gdy podpis został złożony wyłącznie pod całym dokumentem obejmującym sentencję i zasadnicze powody rozstrzygnięcia.
0 Koment.