Polska Agencja Prasowa podaje, że prokurator IPN skierował akt oskarżenia wobec Taguhi G. i Zhora G. Oskarżeni próbowali sprzedać na jednym z portali internetowych dokumenty wytworzone przez organy III Rzeszy. Dokumenty oskarżeni chcieli sprzedać za 59 tys. zł.
Prokurator kierujący pracami Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, Marcin Gołębiewicz poinformował, że został w środę został skierowany do Sądu Rejonowego dla Warszawy Żoliborza w Warszawie wobec Taguhi G. i Zhora G.
Przedmiotem aktu oskarżenia jest „uchylanie się od przekazania Instytutowi Pamięci Narodowej, pozostających w ich posiadaniu, dokumentów wytworzonych w okresie II wojny światowej przez organy III Rzeszy Niemieckiej w latach 1939-1944 w Łodzi i innych miejscowościach, w tym przez jednostkę NSDAP w Łodzi, w łącznej ilości 310 kart”.
Prokurator IPN wyprowadził oskarżenie z art. 54 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz.U. 1998 nr 155 poz. 1016), który stanowi, że:
Kto nie będąc do tego uprawnionym, dokumenty lub zapis informacji, podlegające przekazaniu Instytutowi Pamięci na podstawie art. 25 podmioty zobowiązane do przekazania do archiwum Instytutu Pamięci dokumentów, zbiorów danych, rejestrów i kartotek i art. 28 obowiązek wydania lub udostępnienia dokumentów posiadanych bez tytułu prawnego ust. 1 lub znajdujące się w archiwum Instytutu, niszczy, ukrywa, uszkadza, usuwa lub zmienia ich zapis, w inny sposób udaremnia lub znacznie utrudnia uprawnionej osobie lub instytucji zapoznanie się z nimi albo zakłóca lub uniemożliwia automatyczne gromadzenie lub przekazywanie takich informacji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Polska Agencja Prasowa poinformował, ze dokumenty zostały zabezpieczone we wrześniu 2020 r. w Warszawie dzięki działaniom Instytutu Pamięci Narodowej i funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji. Materiały próbowano sprzedać za 59 tysięcy złotych.
0 Koment.