Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że żołnierze także są funkcjonariuszami publicznymi. Służy wykryły przestępstwo korupcji w jednym z krakowskim batalionów. Zatrzymanych zostało 10 wojskowych.
W środę (28 lipca 2021 r.) na polecenie prokuratora z Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Krakowie, funkcjonariusze z Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie zatrzymali 10 żołnierzy pełniących służbę wojskową w 6. batalionie dowodzenia w Krakowie, podejrzanych o wręczanie dowódcy tej jednostki wojskowej – ppłk. Marcinowi M. korzyści majątkowych w zamian za skierowanie ich na misję zagraniczną do Kosowa w ramach PKW KFOR, jak też na kursy podoficerskie, tj. o czyn z art. 229 § 1 k.k. Na dzień 19 sierpnia nadal trwają czynności procesowe z zatrzymanymi żołnierzami. Po ich zakończeniu prokurator podejmie decyzję w zakresie środków zapobiegawczych.
Aresztowany dowódca
Dotychczas w toku śledztwa zatrzymano 3 żołnierzy, w tym dowódcę 6. Batalionu Dowodzenia w Krakowie ppłk Marcina M. Usłyszał on zarzuty przyjęcia obietnicy korzyści majątkowej w kwotach po 10 000 zł i 6 000 zł w zamian za powołanie dwóch osób do zawodowej służby wojskowej w tej jednostce. Zarzucono mu, również że od listopada 2019 r. do lutego 2020 r. kilkudziesięciokrotnie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej samowolnie użył pojazdów służbowych do celów prywatnych. Wobec Marcina M. sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Korupcja, oszustwa, pobicie
Tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy Wojskowy Sąd Garnizonowy w Lublinie zastosował 23 lipca 2021 r. także wobec innego żołnierza z 6. Batalionu dowodzenia w Krakowie, podejrzanego o przestępstwa korupcyjne, zlecenie wzięcia udziału w pobiciu ustalonego żołnierza, utrudnianie postępowania przygotowawczego oraz oszustwo związane z wydatkowaniem środków publicznych z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej przeznaczonych na nagrody dla żołnierzy.
Elitarna jednostka
6. Batalion Dowodzenia w Krakowie jest częścią elitarnej 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie. Do zadań Batalionu należy zaliczyć m.in. zabezpieczenie funkcjonowania systemu dowodzenia Brygady jako odwodu aeromobilnego zgrupowania operacyjnego w ramach połączonej operacji obronnej. Utrzymuje nadto w gotowości siły i środki do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym.
Podstawa prawna:
Art. 229 Kodeksu Karnego
§ 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji,podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawcapodlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa, aby skłonić osobę pełniącą funkcję publiczną do naruszenia przepisów prawa lub udziela albo obiecuje udzielić takiej osobie korzyści majątkowej lub osobistej za naruszenie przepisów prawa,podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Kto osobie pełniącej funkcję publiczną, w związku z pełnieniem tej funkcji, udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej znacznej wartości,podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 5. Karom określonym w § 1-4 podlega odpowiednio także ten, kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w państwie obcym lub w organizacji międzynarodowej, w związku z pełnieniem tej funkcji.
§ 6. Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1-5, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.
Źródło: Prokuratura Krajowa
0 Koment.