Prokurator z Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie skierował dnia 28 lipca 2021 roku, do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom wchodzącym w skład zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej na terenie aresztu śledczego obrotu narkotykami i korumpującej funkcjonariuszy służby więziennej.
Zakres zarzutów obejmuje m.in.: kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej, obrót znacznymi ilościami narkotyków i korumpowanie funkcjonariuszy służby więziennej. Znaczna część czynów zarzucanych oskarżonym została popełniona w warunkach recydywy.
Dawni członkowie grupy mokotowskiej
W toku śledztwa prokurator ustalił, że na terenie Aresztu Śledczego Warszawa – Białołęka w okresie w latach 2017-2019 funkcjonowała zorganizowana grupa przestępcza, która dokonywała obrotu znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych. Struktura tej grupy i powiązania między jej członkami opierały się na ich wcześniejszych przestępczych relacjach, ponieważ byli oni członkami tzw. grupy mokotowskiej. W toku śledztwa zgromadzono obszerny materiał dowodowy w postaci materiałów z postępowań wyjaśniających prowadzonych przez Areszt Śledczy Warszawa – Białołęka, analizę środków pieniężnych na rachunkach bankowych osób, co do których ustalono, iż pośrednio uczestniczyły w rozliczeniach związanych z transakcjami narkotykowymi, czy też wyniki czynności przeszukań, a w tym w celach mieszkalnych oraz w pomieszczeniach służbowych i pomieszczeniach prywatnych będących w dyspozycji funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Zorganizowali handel narkotykami na terenie aresztu śledczego
Głównemu oskarżonemu, który kierował handlem narkotyków w postaci marihuany i kokainy oraz substancji psychotropowych w postaci amfetaminy i mefedronu. Z ustaleń śledztwa wynika, że „Lepa” zorganizował sposób dostawy narkotyków na teren Aresztu Śledczego Warszawa – Białołęka. Następnie wyznaczył osoby zajmujące się ich rozprowadzaniem na terenie aresztu, zapewnił możliwość udziału w obrocie narkotykami oraz ich posiadanie. Funkcjonowanie tego procederu było możliwe w wyniku korumpowania funkcjonariuszy Służby Więziennej wykonujących obwiązki służbowe na terenie aresztu śledczego. Grupa organizowała również transfer środków pieniężnych pochodzących ze sprzedaży narkotyków na zewnątrz aresztu śledczego w celu nabywania dalszych partii narkotyków oraz stworzono system podziału zysków pomiędzy osobami uczestniczącymi w ich obrocie i udzielaniu. Grupa posiadała wyodrębniony funduszu przeznaczony na korumpowanie funkcjonariuszy Służby Więziennej na który przeznaczano 20% od kwoty zysku z obrotu narkotykami.
Źródło: Prokuratura Krajowa
0 Koment.