Nie od dzisiaj wiadomo, że kobiety muszą zmierzyć się z wieloma przeszkodami na ścieżce kariery zawodowej. Z raportu „Kobiety w branży prawniczej” dowiadujemy się, że aż 85 proc. respondentek doświadczyło pomniejszania swoich kompetencji ze względu na płeć. Temat ten poddano dyskusji na konferencji noszącej taki sam tytuł.
Komisja Wspierania Rozwoju Zawodowego Krajowej Rady Radców Prawnych zorganizowała konferencję, której punktem wyjścia i bazą był raport „Kobiety w branży prawniczej”. Jej głównym celem było omówienie sytuacji zawodowej kobiet-prawniczek i ich szans na sukces.
Raport „Kobiety w branży prawniczej”
Wyniki badań umieszczonych w raporcie omówiła radczyni prawna Agnieszka Dzięgielewska-Jończyk, wiceprezeska Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw, członkini Rady Fundacji „Women in Law”, szefowa działu prawnego w Nordea.
Z badań ankietowych wynika przede wszystkim, że:
- aż 85 proc. respondentek doświadczyło pomniejszania swoich kompetencji ze względu na płeć, aż 71 proc. respondentek odczuło, że aspekt ten ma niekorzystny wpływ na decyzje dotyczące ich kariery zawodowej,
- liczba kobiet zarządzających największymi kancelariami wynosi 6 na 100 podmiotów,
- 49 proc. kobiet ma problem z pogodzeniem kariery zawodowej z życiem prywatnym,
- ponad połowa kobiet doświadczyła pomijania przy awansie ze względu na płeć.
Radczyni dodała, że problemy te wynikają z powielania krzywdzących stereotypów i przestarzałego sposobu myślenia o płci żeńskiej.
Panel „Prawniczka w biznesie – wyzwania i szanse dla rozwoju zawodowego”
W dyskusji nad raportem wzięły udział:
- Dominika Stępińska-Duch – członkini Zarządu oraz szefowa Działu Prawnego TVN S.A.
- dr Izabela Nowacka – starszy menedżer Prawny w State Street,
- Magdalena Wiszniowska – wspólniczka Kancelarii Prawnej Wiszniowska, Termińska i Wspólnicy sp.k., Prokurentka i Dyrektorka Biura Prawnego i Zamówień Publicznych FST-Management,
- dr Katarzyna Barańska, partner, szef Zespołu Dekarbonizacji, Polska, Osborne i Clarke.
Ostatnia z panelistek wskazała, że w swojej karierze zawodowej spotkała się z podważaniem kompetencji. Jej doświadczenia były jednak mniej drastyczne niż te wykazane przez uczestniczki badania.
Jako przekaz konferencji można uznać słowa wypowiedziane przez mec. Wiszniowską: „Doceniajmy osoby kompetentne, dostrzegajmy ich postępy i wkład pracy, dziękujmy za to, co zrobiły”.
Źródło: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/kobiety-w-branzy-prawniczej-konferencja-kirp,518495.html
0 Koment.