Sejm powołał Komisję Nadzwyczajną do rozpatrzenia projektu zmian w Konstytucji. Przewidziane zostało w nim m.in. wyłączenie finansowania potrzeb obronnych RP z limitu zadłużenia publicznego. W Komisji zasiądzie 11 posłów.
Prace nad projektem
Projekt ustawy o zmianie Konstytucji został złożony w Sejmie 7 kwietnia, a jego pierwsze czytanie odbyło się w maju. Za odrzuceniem projektu w tamtym terminie opowiedzieli się posłowie KO, Lewicy, Konfederacji, Polski 2050 i PPS.
Projekt zawiera zmianę art. 216 ust. 5, która ma wyłączyć finansowanie potrzeb obronnych RP z limitu zadłużenia publicznego, nieprzekraczającego 3/5 (60 proc.) rocznego PKB.
Kolejna zmiana dotyczy dodania po rozdziale XI konstytucji rozdziału XIa, zatytułowanego: „zagrożenie bezpieczeństwa państwa”. Postulowane jest również dodanie art. 234a, zgodnie z którym możliwe będzie – w razie napaści zbrojnej dokonanej przez obce państwo na terytorium RP lub powodującej bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa wewnętrznego – przejęcie na rzecz Skarbu Państwa majątku osób niebędących obywatelami polskimi, osób prawnych oraz innych podmiotów, w przypadku podejrzeń, że majątek ten jest lub może być wykorzystany do finansowania lub wspierania napaści zbrojnej dokonanej przez obce państwo lub działań związanych z tą napaścią. Majątek ten zostałby przeznaczony na wsparcie osób dotkniętych skutkami napaści zbrojnej.
Kto zasiądzie w Komisji?
Za przyjęciem uchwały dotyczącej powołania Komisji Nadzwyczajnej głosowało 229 posłów, przeciw natomiast 219. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.
W Komisji Nadzwyczajnej zasiądą: Marek Ast (PiS), Bartosz Kownacki (PiS), Robert Kropiwnicki (KO), Anna Milczanowska (PiS), Arkadiusz Myrcha (KO), Dariusz Rosati (KO), Kazimierz Smoliński (PiS), Jacek Tomczak (KP-PSL), Małgorzata Wassermann (PiS), Wojciech Zubowski (PiS), Anna Maria Żukowska (Lewica).
Źródło: Prawo.pl
0 Koment.