Ostatnimi czasy głośno jest w mediach o cyberprzestępczości. Zjawisko to pojawiło się wraz z rozwojem technologicznym i od tej pory towarzyszy mu nieustannie.
Cyberprzestępczość to przestępczość w zakresie działań skierowanych przeciwko systemowi komputerowemu i czynów dokonanych przy użyciu komputera jako narzędzia. Przestępstwa te są bardzo ciężkie do wykrycia, choć jest to „przestępstwo przeciwko danym”. Często sprawcę trudno ustalić, a ilość śladów powiązania ze sprawcą jest znikoma.
Eksperci Rady Europy ustalili następujące rodzaje przestępstw komputerowych:
- oszustwo związane z wykorzystaniem komputera,
- zniszczenie danych lub programów komputerowych,
- sabotaż komputerowy,
- obrażanie innych osób w sieci,
- wejście do systemu komputerowego przez osobę nieuprawnioną,
- podsłuch komputerowy,
- bezprawne kopiowanie, rozpowszechnianie lub publikowanie programów komputerowych prawnie chronionych,
- bezprawne kopiowanie topografii półprzewodników,
- podszywanie się pod inne osoby lub pod firmy,
- modyfikacja danych lub programów komputerowych,
- szpiegostwo komputerowe,
- używanie prawnie chronionego programu komputerowego bez upoważnienia.
W raporcie opublikowanym przez McAfee w 2014 roku (link poniżej) oszacowano, że cyberprzestępstwo przynosi światowej gospodarce roczne szkody na poziomie 445 miliardów dolarów. Oszustwa związane z kartami kredytowymi i debetowymi doprowadziły w 2012 roku do strat w wysokości 1,5 miliarda dolarów w Stanach Zjednoczonych. Inne badanie McAfee, przeprowadzone w 2018 roku pokazało, że w wyniku cyberprzestępczości gospodarka traci rocznie 600 miliardów dolarów, tj. odpowiednik 1% światowego PKB. Stale rozwijająca się technologia i możliwości internetu, sprawiają, że skala i różnorodność oszustw i przestępstw dokonywanych z użyciem nowoczesnych technologii stale rośnie.
Link do raportu: https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/bezpieczenstwo/raport-mcafee-popularne-aplikacje-mobilne-wciaz-zagrozone/skkfr6v
0 Koment.