Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęły skargi dotyczące braku informacji o unieważnieniu dowodu tożsamości. Według RPO na gminę powinien zostać nałożony obowiązek informowania obywatela o tego typu działaniach.
Od czterech lat posługiwał się nieważnym dowodem tożsamości
Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał skargę od obywatela, którego na lotnisku spotkała nietypowa sytuacja – od Straży Granicznej dowiedział się, że od czterech lat posługuje się nieważnym dowodem tożsamości.
Mężczyzna poprosił wójta o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Przedstawiciel gminy poinformował, że unieważnił dokument tożsamości zgodnie z art. 50 ust. 3 pkt 6 ustawy o dowodach osobistych. Przepis, który został przywołany, nie nakłada na organ gminy obowiązku informowania posiadacza dowodu o unieważnieniu dokumentu.
Argumentacja zastępcy RPO
W piśmie do wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Bartosza Grodeckiego zastępca RPO Valeri Vachev zaznaczył m.in.:
„Brak przepisów o obowiązku poinformowania obywatela może prowadzić do negatywnych skutków w sferze jego praw. Dowód m.in. uprawnia do przekraczania granic państw należących do Unii Europejskiej. Nieświadomość, że dowód unieważniono, może narazić obywatela na nieprzewidziane, ujemne konsekwencje. Np. może on wykupić zagraniczną wycieczkę, z której nie będzie mógł skorzystać, gdy przy kontroli granicznej okaże się, że legitymuje się nieważnym dokumentem.”
W minionym roku funkcjonariusze Służby Granicznej odnotowali 39 przypadków odmowy wyjazdu z Polski dla obywateli, którzy przedstawili do kontroli nieważny dowód osobisty.
Rzecznik uważa również, że skoro większość obywateli ma obowiązek posiadania dowodu osobistego, powinno przysługiwać im prawo do informacji o unieważnieniu dokumentu przez organ administracji publicznej.
Źródło: Prawo.pl
0 Koment.