Krajowa Izba Radców Prawnych uważa, że wprowadzenie możliwości oddania głosu przez internet na kandydata z okręgu zameldowania głosującego przyczyniłoby się do rozwiązania problemu niskiej frekwencji wyborczej. W tym celu stworzona byłaby specjalna aplikacja, która weryfikowałaby i anonimizowała dane głosującego. KIRP pracuje nad propozycją rozwiązań prawnych.
Przygotowaniem przepisów dotyczących e-głosowania zajmuje się Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji KRRP. Głosowanie internetowe byłoby jedną z możliwości oddania głosu – nie zrezygnowanoby z głosowania stacjonarnego. Osoby przygotowujące propozycje rozwiązań uważają, że na oddanie głosu przez internet powinien być nawet tydzień. Według nich wzorem w tym zakresie jest Estonia.
– Wydaje nam się, że podjęcie tej dyskusji pozwoli etapowo zbudować system adresowany przede wszystkim do młodego pokolenia, dla którego takie rozwiązania są codziennością, ale też dla osób mieszkających poza granicami polski, osób z niepełnosprawnościami, chorych i tych, którzy z różnych powodów nie mogą głosować stacjonarnie – twierdzi szef Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji KRRP prof. Rafał Stankiewicz.
Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik uważa ponadto, że takowe rozwiązanie zwiększyłoby frekwencję oraz gwarancję prawidłowości głosowania.
Według radców prawnych powinna zostać opracowana specjalna aplikacja do e-głosowania. Osoba, która wybrałaby takową drogę oddania głosu w wyborach, musiałaby pobrać aplikację i przejść odpowiednią weryfikację.
– Wybory są różne – do parlamentu, samorządowe, prezydenckie, do europarlamentu. Aplikację, po konfiguracji, można byłoby wykorzystywać, we wszystkich spośród nich – mówi prezes Chróścik.
Pracujący nad przepisami uważają również, że przy PKW powinien powstać organ, który analizowałby i oceniałby przebieg takiego głosowania.
Źródło: Prawo.pl
0 Koment.