Sprawy spadkowe pełnią ważną funkcję społeczną. Niestety toczą się przez długie lata. Taka sytuacja miała miejsce w Biłgoraju
Na wniosek żony spadkodawcy zmarłego złożony w 1998 roku toczy się postępowanie spadkowe w Sądzie Rejonowym w Biłgoraju. Wnioskodawczyni wraz z dwójką dzieci zmarłego wskazali testament, zgodnie z którym do całego spadku został powołany syn zmarłego – stwierdzono nabycie spadku. Jednak kilkanaście lat później do Sądu Rejonowego w Biłgoraju wpłynęło kolejne postępowanie po tym samym zmarłym. Postanowieniem z dnia 6 września 2010 roku spadek po zmarłym przyznano żonie oraz dwójce dzieci po 1/3 części każdy. Tym samym doszło do kuriozalnej sytuacji – sąd orzekł dwa razy w tej samej sprawie.
Działając z upoważnienia Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand wniósł skargę nadzwyczajną od postanowienia Sądu Rejonowego w Biłgoraju z dnia 6 września 2010 roku. Zauważył, że orzekając ponownie w tej samej sprawie sąd naruszył konstytucyjne zasady ochrony zaufania obywateli do państwa, prawa do odpowiednio ukształtowanej procedury sądowej, konstytucyjnego prawa dziedziczenia, zasady bezpieczeństwa prawnego, także rażąco naruszył przepisy kodeksu postępowania cywilnego.
Dodatkowo wskazał, że sąd powinien był podjąć z urzędu działania nie tylko umożliwiające ustalenie faktycznych spadkobierców i zakresu majątku spadkowego. Przepisy dotyczące spraw spadkowych nie pozwalają sądowi aby poprzestał jedynie na materiale przedstawionym przez zainteresowanych. Jeżeli to czyni, naraża się na zarzut obrazy przepisów postępowania cywilnego w sytuacji, gdy późniejsze ustalenia wskażą na nieprawidłowości w tym zakresie.
Prokurator Generalny wniósł o uchylenie postanowienia i odrzucenie wniosku oraz umorzenie postępowania w sprawie.
Źródło – Prokuratura Krajowa: https://www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa/dwa-rozne-wyroki-spadkowe-dotyczace-tego-samego-spadkodawcy–prokurator-generalny-skierowal-do-sadu-najwyzszego-skarge-nadzwyczajna
0 Koment.