Zagadnienie szczepień przeciwko COVID-19 oraz wprowadzanych obostrzeń jest zagadnieniem kontrowersyjnym. Z uwagi na sceptycyzm panujący w niektórych grupach społecznych, co do szczepień przeciwko COVID-19, na „czarnym rynku” istnieje możliwość nabycia fałszywego paszportu covidowego. Z tym procederem walczą polskie służby.
Zgodnie z poleceniem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji 25 listopada bieżącego roku zatrzymali kolejne 3 osoby w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej uzyskującej nieprawdziwe „paszporty covidowe”.
Funkcjonariusze CBŚP już wcześniej dokonali kilku zatrzymań. Zatrzymanymi są m.in. pracownicy służby zdrowia (lekarze, pielęgniarki, położne), a także klienci kupujący nieprawdziwe potwierdzenia szczepień.
Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił zatrzymanym zarzuty między innymi płatnej protekcji, wręczenia korzyści majątkowych oraz skłonienia do poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (kwalifikowane odpowiednio z art. 230a § 1, art. 229 § 3, oraz art. 271 § 3 Kodeksu karnego). Za czyny zarzucane podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w wysokości po 10 000 zł (na osobę), a także zawieszenie w wykonywaniu czynności służbowych.
Podczas śledztwa prokuratorzy ustalili, że członkowie grupy przestępczej wyszukiwali osoby niezaszczepione oraz oferowali fałszywe zaświadczenia covidowe, a następnie wprowadzali dane klientów do systemu e-zdrowie. W wyniku wprowadzenia danych osobowych i potwierdzenia przeprowadzenia szczepienia przez uczestniczącego w przestępstwie pracownika punktu szczepień, osoby zainteresowane uzyskiwały tzw. „paszport covidowy” upoważniający m.in. do wjazdu do niektórych państw czy też zwolnienia z obowiązku odbycia kwarantanny. Za taką usługę opłata wynosiła od tysiąca do 1,5 tysiąca złotych.
Postępowanie ma charakter rozwojowy. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań.
Nie są to pierwsze czynności podjęte w przedmiotowej sprawie. Wcześniej, na polecenie prokuratora, zatrzymano organizatora przestępczego procederu, osobę wprowadzającą dane do systemu teleinformatycznego e-zdrowie, a także osoby wyszukujące klientów zainteresowanych uzyskaniem zaświadczeń o szczepieniach.
Źródło – Prokuratura Krajowa: https://www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa/lubelski-pion-pz-pk-przedstawil-zarzuty-osobom-ktore-kupowaly-poswiadczajace-nieprawde-paszporty-covidowe
0 Koment.