Krajowy System e-Faktur to cyfrowa platforma, która umożliwi odbierane oraz wystawianie elektronicznych faktur (faktury ustrukturyzowane).
Będzie on funkcjonował w obrocie gospodarczym na równi z fakturami tradycyjnymi oraz elektronicznymi. Każda taka faktura będzie wprowadzana do systemu według wzorca oraz otrzyma swój indywidualny numer identyfikujący.
Krajowy System e-Faktur wprowadza nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług z 29 października 2021 roku. „Zakłada się, że projektowane rozwiązania przyczynią się nie tylko do wzmocnienia kontroli prawidłowości rozliczania podatku VAT, ale także uproszczenia samego procesu kontroli rozliczeń u przedsiębiorców, z uwagi na możliwość zdalnego monitorowania przez organy podatkowe obrotu udokumentowanego fakturami. Proponowane rozwiązania umożliwią także zwiększenie dochodów budżetu państwa w wyniku zakładanego zwiększenia poboru podatku VAT na każdym etapie obrotu towarami i usługami” – czytamy w uzasadnieniu do nowych przepisów.
Ministerstwo Finansów podaje następujące zalety standaryzowanych e-faktur:
- krótszy termin oczekiwania na zwrot VAT,
- faktura pozostanie w bazie danych, nie będzie więc konieczności wydawania duplikatów,
- KSeF pozwoli upewnić się, czy faktura dotarła do kontrahenta, co przyspieszy obrót gospodarczy,
- e-faktury będą wydawane według jednego wzorca, dzięki czemu łatwiejsze będzie ich księgowanie oraz rozliczanie,
- podatnik nie będzie musiał samodzielnie przechowywać faktur wystawionych w KSeF, gdyż w systemie będą przechowywane przez 10 lat.
Od 1 stycznia 2022 roku system będzie dobrowolny, z czasem ma być on jednak obowiązkowy.
Źródło – Dziennik Gazeta Prawna: https://podatki.gazetaprawna.pl/vat/artykuly/8314767,ksef-krajowy-system-e-faktur-centralny-rejestr-baza-od-kiedy.html
0 Koment.