
Zakaz wprowadzania psów do Łazienek Królewskich. Biuro RPO interweniuje
Regulamin Łazienek Królewskich w Warszawie zakazuje wprowadzania do ogrodu zwierząt domowych. Biuro RPO zwraca się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zbadanie zgodności tych przepisów regulaminu z prawem.

Vishing – czym jest i jak nie dać się oszukać?
Vishing (voice phishing) jest to rodzaj oszustwa z wykorzystaniem połączeń telefonicznych. Przestępcy podszywają się m.in. pod przedstawicieli banku, policję czy rodzinę – wszystko po to, by wyłudzić dane.
0 Koment.

Coraz surowsze kary dla pijanych kierowców
Policja co roku zatrzymuje tysiące nietrzeźwych kierowców. W zeszłym roku było ich prawie 100 tys., natomiast w pierwszym półroczu tego roku – 47 tys. Pijani kierowcy będą coraz surowiej karani – od marca 2024 roku będą mogli nawet stracić swój pojazd. Ponadto w przypadku spowodowania wypadku lub innej szkody, będą musieli sami pokryć wyrządzone straty – nawet jeżeli mają polisę OC.
0 Koment.

Obniżenie rachunku za prąd – sprawdź, czy spełniasz jeden z warunków
Rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z dnia 9 września 2023 r. nakłada na sprzedawców energii elektrycznej obowiązek wstecznego obniżenia wysokości rachunków za prąd w 2023 r. Aby móc otrzymać zniżkę, trzeba spełnić jeden z sześciu wymienionych w dokumencie warunków.
0 Koment.

Prawie 70 proc. studentów przyznało, że będzie korzystać ze sztucznej inteligencji
Z badania „Technologia okiem studenta” firmy Digital Care wynika, że prawie 70 proc. studentów będzie podczas nauki korzystać z narzędzi wspieranych przez sztuczną inteligencję. Jako możliwe zastosowania AI wymieniono w badaniu m.in. tłumaczenia językowe, organizację pracy, tworzenie prezentacji czy też pisanie prac zaliczeniowych.
0 Koment.

Uniwersytet Kaliski – podejrzenie popełnienia przestępstwa
Naczelna Izba Lekarska poinformowała prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Uniwersytet Kaliski – uczelnia otworzyła kierunek lekarski nie mając odpowiedniej infrastruktury i programu studiów dopasowanego do standardów kształcenia.
0 Koment.

Laptopy dla czwartoklasistów – szkoła może skontrolować, czy rodzic nie sprzedał komputera
W bieżącym roku weszła w życie ustawa dotycząca wyposażenia czwartoklasistów w laptopy. Pojawił się w związku z tym pewien problem – rodzice próbują sprzedać otrzymany dla ich dziecka sprzęt, chociaż przepisy wskazują, że nie można tego dokonać przez pierwszych pięć lat. Szkoła może skontrolować, czy dziecko posiada przysługujący mu komputer.
0 Koment.

Wyłoniono zwycięzców tegorocznej edycji konkursu miesięcznika „Państwo i Prawo”
W tegorocznej edycji konkursu na najlepsze prace habilitacyjne i doktorskie, który organizował miesięcznik „Państwo i Prawo”, wzięło udział 8 prac habilitacyjnych i 11 doktorskich. Nagrodę za najlepszą pracę habilitacyjną przyznano dr hab. Alicji Sikorze-Kȧledzie, natomiast za pracę doktorską - dr Joannie Prokurat.
0 Koment.

Informacje o wzroście, wadze czy wynikach testów sprawnościowych uczniów w publicznej bazie danych – ryzyko naruszenia RODO
Informacje dotyczące m.in. wieku, płci, wzrostu, wagi oraz wyników testów sprawnościowych wszystkich uczniów trafią do publicznej bazy „Sportowe talenty”. Przetwarzanie takowych danych odbywa się jednak bez wyraźnej zgody rodziców i uczniów. Prezes Urzędu Danych Osobowych nie otrzymał do zaopiniowania projektu ustawy o utworzeniu wymienionej bazy, chociaż dotyczy on przetwarzania danych na dużą skalę.
0 Koment.

E-voting rozwiązałby problem frekwencji przy kolejnych wyborach. Propozycje Krajowej Izby Radców Prawnych
Krajowa Izba Radców Prawnych uważa, że wprowadzenie możliwości oddania głosu przez internet na kandydata z okręgu zameldowania głosującego przyczyniłoby się do rozwiązania problemu niskiej frekwencji wyborczej. W tym celu stworzona byłaby specjalna aplikacja, która weryfikowałaby i anonimizowała dane głosującego. KIRP pracuje nad propozycją rozwiązań prawnych.
0 Koment.

Rekordowa kwota 1,5 miliarda złotych przekazana organizacjom pożytku publicznego
W 2023 r. z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego półtora miliarda złotych. Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, swoje wsparcie przekazało 12,7 mln podatników.
0 Koment.

Dostęp do niektórych materiałów archiwalnych dopiero po 70 latach uniemożliwia prowadzenie badań naukowych? Interwencja RPO
Niektóre materiały archiwalne są udostępniane dopiero po upływie 70 lat – m.in. akty notarialne, dokumentacja ksiąg wieczystych i spraw sądowych. Według niektórych naukowców znacznie utrudnia to prowadzenie badań naukowych. RPO wystosował w tej sprawie pismo do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.
0 Koment.
0 Koment.